Uppgrävda E.T.-spel auktioneras ut

Ute i öknen i New Mexico grävdes på 80-talet hundratusentals tv-spel ned i marken. Spelet, baserat på filmen om E.T. var då en jätteflopp. Drygt 30 år senare har de hittats och världens sämsta spel ska nu auktioneras ut och pryda museer.

Under strecket
TT
Uppdaterad
Publicerad
Ett av de uppgrävda E.T.-spelen.

Foto: MARK WILSON/REUTERS
En bild av grafiken i spelet.

En bild av grafiken i spelet.

Annons

Ett filmbolag gjorde i våras fyndet utanför Alamogordo i sydvästra USA. Djupt nere jorden blandad med cement kunde 1 300 kassetter av dataspelet plockas upp.

Men många tror att det under marken kan finnas uppemot en miljon av spelet ”E.T. the Extra-Terrestrial” – ofta benämnt som världens sämsta tv-spel någonsin.

Annons

Mer från Startsidan

Annons
Annons