”Svår avvägning” men Riksbanken var enig
Riksbankens direktion var enig om att låta styrräntan ligga still på 4,25 procent vid räntemötet den 22 april. Gårdagens publicering av mötesprotokollet stärkte kronan mot både euron och dollarn.
På marknaden har spekulationer funnits om att den sex personer starka direktionen inte skulle vara överens. Men protokollet visar att de inte bara var överens om att låta räntan vara oförändrad utan även om prognosen två år framåt för styrräntan.
Protokollet visar en allmän oro bland direktionsledamöterna om inflationens storlek och osäkerhet om när den ska falla tillbaka.
–Det är viktigt att inflationsförväntningarna inte fastnar på en högre nivå utan går ner mot inflationsmålet igen, sa vice riksbankschef Svante Öberg.