Logga in för en bättre upplevelse.
Vinnare av SvD Affärsbragd är Spotify-grundarna Daniel Ek och Martin Lorentzon.
Spotifys grundare Daniel Ek och Martin Lorentzon vinner SvD Affärsbragd 2015.
Martin Lorentzon satsade sina miljoner på att ta över musikindustrin.
Under våren har SvD riktat ljuset mot de svenska entreprenörerna.
Juryn har bestämt sig.
Varje år får tusentals personer en bra idé, men sedan börjar hinderlöpningen.
Med ledande roller i svenskt näringsliv i över 60 år är Anders Wall en nestor i näringslivet.
Läsarnas har sagt sitt.
Politikerna satsar kaffepengar och missar de små bolagens behov.
Det är inte bara unga programmerare som vill hitta nästa Spotify eller Airbnb.
Av fem finalister till priset SvD Affärsbragd väljer juryn en vinnare.
Nu drar det ihop sig.
Spelet Minecraft, som började som ett hobbyprojekt för grundaren Markus Persson och har på bara några år gått till att bli en global mångmiljardaffär.
Sagan om Spotify är inte en historia om en plötslig snilleblixt som råkade falla väl ut utan en skolbok i modern innovation där inget beslut lämnats åt slumpen.
När han var 13 år jäste han en alkoholhaltig dryck på vinbär och socker.
Gunilla von Platen, nominerad till SvD Affärsbragd, började göra affärer som 6-åring.
En spelentreprenör, ett mikrobryggeri, ett matkasseföretag och ett nätapotek ligger i topp för att knipa en finalplats i kampanjen SvD Affärsbragd.
När Jessica Löfström startade Expandera Mera trodde hon att hon hade hittat världens bästa affärsidé.
Tobii kan tveklöst räknas in i kategorin svenska snilleföretag.
Hennes barnpassningsföretag Nannynu har gått med vinst från start och utklassat konkurrenterna.
Från marknadsföring på internet, till mobila kortbetalningar – Jacob de Geer har en lång erfarenhet av företagande och nu jobbar han för att växa betaltjänsten Izettle till en lönsam nivå.
Kicki Theander fick hushållen att veckohandla mat för miljoner från soffan.
När han gick i småskolan öppnade han djuraffär och sålde kaniner hemma i Bromma.
Nu finns tio-i-topp-listan på kandidaterna till SvD Affärsbragd som ska delas ut för andra året i rad.
Intresset för att nominera kandidater till SvD Affärsbragd 2015 har varit stort och det finns gott om intressanta namn på listan.
Nu sätter SvD Näringsliv återigen strålkastarljusen på våra svenska entreprenörer.
Maria Rimpi: Sökes: En person som tänker nytt, vågar satsa, som anställer, bygger upp, expanderar och just nu sliter hårt för att skapa framtidens storbolag.
2014 instiftade tidningen priset SvD Affärsbragd för att uppmärksamma och sätta strålkastarljusen på svenskt entreprenörskap.
SvD Affärsbragd har en mycket kompetent och erfaren jury.