Logga in för en bättre upplevelse.
Här kan du följa vår bevakning av rapporter som presenteras efter det tredje kvartalet 2017 med nyhetstexter, kommentarer och analyser.
Sportklädestillverkaren Nike överträffade marknadens förväntningar med sitt resultat per aktie för räkenskapsårets andra kvartal.
Bussbolaget Nobina redovisar ett resultat före skatt på 178 miljoner kronor för det tredje kvartalet (september-november) i det brutna räkenskapsåret 2017 (131).
Klädbolaget RNB, Retail and Brands, redovisar ett resultat efter skatt på 45 miljoner kronor för det första kvartalet, september till november, i det brutna räkenskapsåret 2017/2018 (58).
Vinterturismbolaget Skistar redovisar ett resultat efter skatt på –179 miljoner kronor för det första kvartalet i det brutna räkenskapsåret 2017/2018 (–207).
Kapp-Ahl är det senaste i raden av klädbolag att rapportera sjunkande vinster.
Klädbolaget MQ redovisar ett resultat efter skatt på 27 miljoner kronor för det brutna räkenskapsårets första kvartal (32).
Medicinteknikbolaget Sectra redovisar ett resultat efter skatt på 49,8 miljoner kronor för det andra kvartalet 2017 (34,6).
Den tröga lägenhetsförsäljningen i lyxsegmentet drabbar inte bara Oscar Properties, utan också fastighetsutvecklaren Tobin Properties.
Genovis, som handlas på First North, redovisar en nettoomsättning på 5,3 miljoner kronor för det tredje kvartalet (4,6).
Trots stigande omsättning, 2,2 mot 0,8 miljoner kronor, blev First North-listade Greater Thans rörelseförlust för det tredje kvartalet större än jämförelseperioden: 4,3 mot 2,5 miljoner kronor.
Arcoma, som handlas på First North, hade en omsättningsminskning på 35 procent under det tredje kvartalet, till 16,9 miljoner kronor.
Brighters rörelseintäkter uppgick till 24,2 miljoner kronor under perioden januari-september (17,1).
First North-bolaget Hubbr hade en omsättning på 16,7 miljoner kronor under det tredje kvartalet (22,8).
First North-listade läkemedelsbolaget Klaria Pharma hade en nettoomsättning avseende milstolpsbetalning från Purdue på 2,3 miljoner kronor under tredje kvartalet (0).
Absolent, som handlas på First North, hade en nettoomsättning på 114 miljoner kronor (96,2) under tredje kvartalet 2017.
Byggentreprenadföretag Byggpartner i Dalarna, listat på First North, redovisar ett resultat efter skatt på 6,7 miljoner kronor för det tredje kvartalet 2017 (5).
Klädbolaget Wesc redovisar ett resultat efter skatt på –7,3 miljoner kronor för det tredje kvartalet (–10,2).
Kommunikationskonsulten Icta, som förut hette Intellecta, redovisar ett resultat efter skatt på 4,5 miljoner kronor för det tredje kvartalet 2017 (–59,9).
Alm Equitys omsättning enligt segmentsredovisning uppgick till 788 miljoner kronor (379) för det tredje kvartalet.
Investmentbolaget Lundbergs redovisar ett resultat efter skatt på 1 558 miljoner kronor för koncernen under det tredje kvartalet 2017 (3 237).
Import-, agentur- och handelsföretaget Malmbergs Elektriska redovisar ett resultat efter skatt på 4,2 miljoner kronor för det tredje kvartalet 2017 (18,8).
Sensys Gatso Group (tidigare Sensys Traffic), som utvecklar system för trafiksäkerhet och trafikinformatik, redovisar ett resultat efter skatt på –17 miljoner kronor för det tredje kvartalet 2017 (–3,3).
Det finländska spelbolaget Rovio, som ligger bakom Angry birds, redovisar en ökad försäljning.
Wilson Therapeutics redovisar ett resultat efter skatt på –29,4 miljoner kronor för det tredje kvartalet 2017 (–31,9).
First North-bolaget Arocell, som utvecklar standardiserade blodtest för cancerpatienter, redovisar en förlust före skatt om –3,7 miljoner kronor för det tredje kvartalet (–2,6).
First North-listade specialistläkemedelsbolaget Xspray Pharma redovisar ett resultat före skatt på –2,8 miljoner kronor för det tredje kvartalet 2017 (–6,7).
Unibap, som är verksamt inom intelligent automation och robotik och som är listat på First North, redovisar ett nettoresultat om –2,9 miljoner kronor för det första kvartalet, juli till september, i det brutna räkenskapsåret (–0,4).
E-handelsbolaget Boozts nettoomsättning för det tredje kvartalet steg med 46 procent till 455 miljoner kronor (312).
Sintercast, som levererar processtyrningssystem för produktion av kompaktgrafitjärn, redovisar ett resultat efter skatt på 4,7 miljoner kronor för det tredje kvartalet 2017 (11).
Medicinteknikbolaget Raysearch redovisar ett resultat efter skatt på –1 miljoner kronor för det tredje kvartalet 2017 (28,9).
Kycklingföretaget Scandi Standard redovisar ett resultat efter skatt på 46,5 miljoner kronor för det tredje kvartalet 2017 (49,6).
Läkemedelsföretaget Neurovive redovisar ett rörelseresultat om –12,8 miljoner kronor för det tredje kvartalet (–34,2).
Medicinteknikbolaget Ortivus redovisar ett resultat efter skatt på –3,8 miljoner kronor för det tredje kvartalet 2017 (0,1).
Allteles omsättning under det tredje kvartalet uppgick till 217 miljoner kronor (169) och ebitda-resultatet blev 20,5 miljoner (20,4).
Simris Alg, som odlar alger och som tillverkar kosttillskott, redovisar en rörelseförlust om 5,7 miljoner kronor (–3,3) för det tredje kvartalet.
Konsultföretaget BTS redovisar ett resultat efter skatt på 20,1 miljoner kronor för det tredje kvartalet 2017 (18,2).
Det First North-listade forskningsbolaget Immunicum, som utvecklar immunaktiverande cancerbehandlingar, redovisar en rörelseförlust på 21,7 miljoner kronor för årets tredje kvartal (–12,0).
Oljebolaget Shamaran Petroleum redovisar ett nettoresultat på –5,4 miljoner dollar (–2,1) för det tredje kvartalet 2017.
Omsorgsbolaget Ambea redovisar ett resultat efter skatt på 119 miljoner kronor för det tredje kvartalet 2018 (87).
Skolföretaget Engelska skolan redovisar ett resultat efter skatt på 26 miljoner kronor för det första kvartalet 2017 i det brutna räkenskapsåret 2017/2018 (23).
Den amerikanska varuhuskedjan Wal-Mart redovisar ett justerat resultat per aktie på 1:00 dollar för det tredje kvartalet 2017/2018.
Bildskärmsleverantören Multiq redovisar ett resultat efter skatt på 0,2 miljoner kronor för det tredje kvartalet 2017 (0,4).
Bioservo, som utvecklar och säljer robothandskar, redovisar ett nettoresultat för det tredje kvartalet på -4,6 miljoner kronor (-3,1).
Minesto, som utvecklar teknologi för produktion av förnybar el ur havet, redovisar ett nettoresultat för årets första nio månader på -5,6 miljoner kronor (-22,4).
Energi- och miljöteknikkoncernen Trention redovisar ett resultat efter skatt på 14,7 miljoner kronor för det tredje kvartalet 2017 (-69,9).
Motion Display, som tillverkar skyltar av elektroniskt papper till detaljhandeln och som är listat på Aktietorget, rapporterar en omsättning om 8,4 miljoner kronor för det tredje kvartalet 2017 – en ökning med 84 procent.
Omsorgsbolaget Humana redovisar ett resultat efter skatt på 71 miljoner kronor för det tredje kvartalet 2017 (117).
Kuvert- och specialförpackningsföretaget Bong redovisar ett resultat efter skatt på -13,4 miljoner kronor för det tredje kvartalet 2017 (-25,7).
Balkongbolaget Balco redovisar ett resultat efter skatt på -2 miljoner kronor för det tredje kvartalet 2017 (3,9).
Spelutvecklaren Starbreeze redovisar ett rörelseresultat (ebitda) på -21,9 miljoner kronor för det tredje kvartalet 2017 (19,2).