Logga in för en bättre upplevelse.
Kvartal 2 under 2015 har präglats av ett skakigt Grekland, som satt världens börser i svaj. Samtidigt har ränteläget varit rekordlågt både i Sverige och internationellt.
50+ artiklar senast uppdaterad 2015-09-02 10:00.
Leksaker fortsätter att sälja bra.
Den tyska matvarukedjan Lidl ökar sin försäljning i Sverige kraftigt och lyckas för tredje året i rad hålla näsan ovanför vattenytan.
Strålterapibolaget Elekta redovisar ett ebita-resultat före engångsposter på 41 miljoner kronor för det första kvartalet i sitt brutna räkenskapsår 2015/2016.
Rekordlåga mjölkpriser pressar mejerijätten Arla.
Consilium, som utvecklar system för säkerhet, miljö och navigation, redovisar ett totalresultat efter skatt på 11,5 miljoner kronor för det andra kvartalet 2015 (17,9).
Drivmedelskoncernen Preem redovisar en vinst före skatt på 2 320 miljoner kronor för årets första halvår.
NGM-noterade betalningslösningsbolaget Paynova redovisar ett resultat före av- och nedskrivningar (ebitda) på –1,6 miljoner kronor det andra kvartalet (–4,3).
Massatillverkaren Rottneros redovisar ett resultat efter skatt på 81 miljoner kronor för det andra kvartalet 2015 (24).
Medicinteknikbolaget Raysearch redovisar ett resultat efter skatt på –2,6 miljoner kronor för det andra kvartalet 2015 (1).
Kycklingföretaget Scandi Standard redovisar ett resultat efter skatt på 45,7 miljoner kronor för det andra kvartalet 2015 (–48,2).
Investmentbolaget Lundbergs redovisar ett resultat efter skatt på 2.228 miljoner kronor för det andra kvartalet 2015 (1.737).
Fastighetsbolaget Sagax hyresintäkter uppgick till 309 miljoner kronor i det andra kvartalet (269).
Bildelsförsäljaren Mekonomen redovisar ett resultat före skatt på 188 miljoner kronor för det andra kvartalet 2015.
Fastighetsbolaget Stendörren, som handlas på First North, redovisar ett resultat före skatt på 125 miljoner kronor det andra kvartalet lyft av värdeförändringar av fastigheter och finansiella instrument om 87,2 miljoner.
Oljebolaget Shelton Petroleum redovisar ett resultat efter skatt på 2,8 miljoner kronor för det andra kvartalet 2015 (3,6).
Konglomeratet Midway redovisar ett resultat efter skatt på 17 miljoner kronor för det andra kvartalet 2015 (8).
Teleoperatören Alltele redovisar ett resultat efter skatt på -0,3 miljoner kronor för det andra kvartalet 2015 (7,5).
Bilbesiktningsföretaget Opus redovisar ett ebitda-resultat om 94,2 miljoner kronor för det andra kvartalet 2015.
Elos Medtech, som bytt namn från Elos, redovisar ett resultat efter skatt på 7,6 miljoner kronor för kvarvarande verksamheter för det andra kvartalet 2015 (8).
Byggföretaget Peab redovisar en vinst före skatt på 488 miljoner kronor för andra kvartalet 2015.
Hälsovårdsbolaget Feelgood redovisar ett resultat efter skatt på 3,2 miljoner kronor för det andra kvartalet 2015 (3,2).
It-bolaget BTS redovisar ett resultat efter skatt på 24,6 miljoner kronor för det andra kvartalet 2015 (15,4).
Telefontillverkaren Doro redovisar ett resultat efter skatt på 21,1 miljoner kronor för det andra kvartalet 2015 (9,4).
Plastbolaget Nexam redovisar ett resultat efter skatt på -5,6 miljoner kronor för det andra kvartalet 2015 (-9,1).
Verkstadsbolaget VBG redovisar ett resultat efter skatt på 20,7 miljoner kronor för det andra kvartalet 2015 (17).
Belysningskoncernen Fagerhult redovisar ett resultat efter skatt på 60,3 miljoner kronor för det andra kvartalet 2015 (64,5).
Import-, agentur- och handelsföretaget Malmbergs Elektriska redovisar ett resultat efter skatt på 7,5 miljoner kronor för det andra kvartalet 2015 (9,3).
Fastighetsbolaget Hufvudstaden redovisar en nettoomsättning på 409 miljoner kronor för det andra kvartalet 2015 (412).
Electragruppen, som driver butikskedjor för hemelektronik och telekomprodukter, redovisar ett resultat efter skatt på 4,4 miljoner kronor för det andra kvartalet 2015 (5,3).
Bioteknikbolaget Medivir redovisar ett rörelseresultat på 96,1 miljoner kronor för det andra kvartalet 2015.
Investmentbolaget Melker Schörlings substansvärde var vid utgången av andra kvartalet 444 kronor, en nivå som kvarstod per den 19 augusti.
Klädföretaget Odd Molly redovisar ett resultat efter skatt på -5,0 miljoner kronor för det andra kvartalet 2015 (-5,7).
Webbhotell- och internetmarknadsföringsbolaget Oniva Online Group redovisar ett resultat efter skatt på -12,0 miljoner kronor för det andra kvartalet 2015 (-2,8).
Investmentbolaget East Capital Explorer redovisar ett resultat efter skatt på 0,9 miljoner euro för det andra kvartalet 2015 (23,7).
Kläd- och presentföretaget New Wave, med vd och huvudägare Torsten Jansson, redovisar en vinst före skatt på 35,0 miljoner kronor för andra kvartalet.
I dag presenterade Volvo Cars sin rapport för andra kvartalet 2015.
SvD Näringsliv rapporterade på plats när Volvo presenterade rapporten för första halvåret 2015.
Danska Carlsbergs aktiekurs rasade med 7 procent under den inledande handeln på börsen i Köpenhamn, sedan bryggerijätten redovisat oväntat svaga siffror för andra kvartalet.
Volvo Cars har nu två utmaningar efter tvärniten på den kinesiska marknaden, säger Martin Sköld, docent på Handelshögskolan i Stockholm.
Dagligvarujätten Icas ägarbolag Ica-gruppen gjorde en vinst på omkring en miljard kronor under andra kvartalet.
Biltillverkaren Volvo Cars förbättrade sitt resultat under första halvåret, jämfört med samma period 2014.
Den kinesiska marknaden oroar experterna inför Volvo Cars halvårsrapport i morgon.
Industrigruppen Beijer Almas resultat före skatt blev 125 miljoner kronor för det andra kvartalet 2015.
First North-bolaget Firefly, som erbjuder brandskyddslösningar till industri och infrasystem, tog ett rejält kliv framåt under årets första sex månader.
Programvarubolaget Formpipe redovisar ett resultat efter skatt på 3,3 miljoner kronor för det andra kvartalet 2015 (3).
Investmentbolaget Bure redovisar ett resultat efter skatt på 429 miljoner kronor för det andra kvartalet 2015 (177).
Investmentbolaget Latour redovisar ett resultat efter skatt på 902 miljoner kronor för det andra kvartalet 2015 (453).
Fastighetsbolaget NP3 redovisar hyresintäkter på 99 miljoner kronor (48) för det andra kvartalet 2015.
Probiotikabolaget Biogaia redovisar ett resultat efter skatt på 35,7 miljoner kronor för det andra kvartalet 2015 (17,5).
Bemanningsföretaget Proffice redovisar ett resultat efter skatt på 26 miljoner kronor för det andra kvartalet 2015 (17).