Logga in för en bättre upplevelse.
Förhandlingarna mellan EU och USA om TTIP (Transatlantic Trade and Investment Partnership) inleddes 2013. Obamaregeringens företrädare och EU:s handelskommissionär Cecilia Malmström förhandlade fram avtalet. Men sedan 2016 ligger det på is.
50+ artiklar senast uppdaterad 2019-08-26 17:54.
USA och EU är nära ett nytt handelsavtal, uppger USA:s president Donald Trump på en presskonferens efter G7-mötet i Biarritz på måndagen, skriver Bloomberg.
EU är nära att söka mandat hos medlemsländerna för att inleda förhandlingar om ett handelsavtal med USA.
Trots ständigt nya samtal väntar EU fortsatt på besked från USA:s president Donald Trump om det ska bli något permanent undantag från de amerikanska stål- och aluminiumtullarna.
Donald Trumps syn på frihandel har sina rötter i traditionell amerikansk isolationism, och en syn att USA är stort nog att självt producera vad som behövs.
Elva länder i Asien och Stillahavsregionen har vid en ceremoni i Chile nu skrivit under frihandelsavtalet TPP, utan USA.
Sveriges handelsminister Ann Linde (S) ser allvarliga risker med vad ett handelskrig mellan USA och Kina skulle innebära för svenska företag.
Den tredje av sju planerade förhandlingar om Nordamerikas handelsavtal Nafta är nu i full gång i Ottawa.
EU:s handelskommissionär Cecilia Malmström säger efter ett möte med USA:s handelsminister Wilbur Ross att det finns utsikter för ett ambitiöst handelsavtal mellan EU och USA.
EU:s handelskommissionär Cecilia Malmström ska på måndag och tisdag besöka Washington för ett första samtal om handelsfrågor, inklusive handelsavtalet TTIP.
Två månader efter att protektionistiske Trump kommit till makten så varnar WTO-chefen Roberto Azevêdo för handelskrig i världen.
Frihandelsavtalet TTIP mellan USA och EU inte kommer att slutföras efter Donald Trumps seger i det amerikanska presidentvalet, säger Tysklands förbundskansler Angela Merkel, enligt AFP.
Ett extramöte i oktober ska ge klartecken till EU:s handelsavtal med Kanada.
Fransk och österrikisk skepsis lär göra fredagen tuff för EU:s handelskommissionär Cecilia Malmström.
Den europeiska företagsorganisationen Business Europe tror inte att EU och USA kan enas om frihandelsavtalet TTIP i år.
Många detaljer återstår att diskutera kring i det föreslagna frihandelsavtalet TTIP mellan EU och USA.
Tusentals demonstranter marscherade genom Belgiens huvudstad och EU-sätet Bryssel på tisdagen, i protest mot de föreslagna frihandelsavtalen TTIP och Ceta.
En trojansk häst, säger motståndarna om EU:s planerade frihandelsavtal med Kanada.
USA fortsätter att inte ge efter för EU:s viktigaste krav i förhandlingarna om ett nytt frihandelsavtal, kallat TTIP.
USA-avtalet TTIP har länge kämpat i motvind.
Svensk fordons- och läkemedelsindustri kan bli vinnare om det blir ett nytt handelsavtal mellan EU och USA.
Ett exportland som Tyskland behöver handelsavtalet TTIP med USA.
Frankrikes president Francois Hollande tänker inte stödja ett handelsavtal med USA som träffas innan den amerikanske presidenten Barack Obamas mandatperiod är över i januari 2017, uppger han på en presskonferens.
Förhandlingarna om ett frihandelsavtal (TTIP) mellan EU och USA har inte havererat, anser EU- och handelsministern Ann Linde (S).
Tysklands vice förbundskansler och ekonomiminister Sigmar Gabriel tvivlar på att det planerade frihandelsavtalet mellan EU och USA blir av.
Förhandlingarna kring det kritiserade frihandelsavtalet TTIP är inne i ett avgörande skede, och vårt tålamod börjar ta slut.
Vi TTIP-kritiker anklagas för att vara bakåtsträvande.
Förhandlingarna om ett nytt frihandelsavtal mellan EU och USA kärvar.
Det är genom handel vi har byggt upp vår ekonomi och vår välfärd.
Via e-post till EU-ländernas ambassadörer grälar EU-kommissionen och USA om vem som egentligen gör vad i förhandlingarna om frihandelsavtalet TTIP.
Hinner vi eller hinner vi inte?
EU-kommissionären Cecilia Malmström reagerar med irritation på Greenpeace läckta dokument om frihandelsavtalet TTIP.
Miljöorganisationen Greenpeace säger sig ha kommit över läckta dokument som visar att frihandelsavtalet TTIP utgör ett allvarligt hot "mot klimatet, miljön och konsumentsäkerheten".
Ännu en förhandlingsrunda – den tolfte totalt – inleddes i dag i diskussionerna mellan EU och USA om frihandelsavtalet TTIP.
För första gången på flera år har svensk export vuxit betydligt snabbare än världshandeln.
Efter kaoset i EU-parlamentet i förra veckan görs ett nytt försök att få ordning på parlamentets syn på frihandelsförhandlingarna med USA den 29 juni.
EU måste hitta en balans i frihandelsavtalet, TTIP, med USA mellan tvistelösning och respekt för demokratiskt fattade beslut.
Den svenska handelskommissionären Cecilia Malmström vill ha ett tydligare ledarskap i EU om frihandelsavtalet TTIP med USA.
Sedan fransk tv klippt ihop alla ryggdunkar, slipskontroller och små örfilar som EU-kommissionens ordförande Jean Claude Juncker bjöd övriga EU-ledare på i Riga i förra veckan så har diskussionerna gått heta, inte minst på sociala medier, om hur kul man egentligen får ha det som kommissionsordförande.
Efter otaliga omröstningar och mängder av inspel från andra parlamentsutskott gav handelsledamöterna på torsdagen sin syn på hur förhandlingarna fungerat hittills.
Särskilt små och medelstora företag i Sverige har mycket att vinna på TTIP.
President Barack Obama tvingas acceptera ett jättenederlag inom sin ekonomiska politik.
President Obama väljer företagsmiljö – Nikes högkvarter – när han i dag fredag slår ett slag för frihanden som ekonomisk motor.
EU:s små- och medelstora företag har mycket att tjäna på om EU och USA lyckas göra upp om frihandelsavtalet TTIP.
EU:s förhandlingar med USA om frihandelsavtalet TTIP engagerar EU-parlamentets ledamöter å det grövsta.
EU-ledarna uppmanar EU-länderna att anstränga sig mer för att framhäva fördelarna med TTIP, det stora, och ibland kritiserade, frihandelsavtalet mellan EU och USA.
Skynda på, manar LO i förhandlingarna om ett frihandelsavtal mellan EU och USA.
EU:s nya handelskommissionär Cecilia Malmström gör nästa vecka blixtvisit på Världshandelsorganisationen i Genève.
Efter ett års skuggboxning ska det nu förhandlas på allvar och än så länge ser det hoppfullt ut.
Det vanligaste missförståndet om TTIP är att man tror att vi ska avveckla viktiga regelverk.