Sex heta bolag inom miljöteknik blev sex iskalla
För fem år sedan listade SvD Näringsliv de sex hetaste miljöteknikbolagen. Nu går vi tillbaka. Och ser ett stort fiasko. En bidragande orsak är att det privata riskkapitalet i princip slutat att satsa på miljöteknik.
Chemrec, Morphic, Sekab, Effpower, Chromogenics, Seabased. SvD Näringsliv valde ut de sex hetaste miljöteknikbolagen 2008. De verkade inom vindkraft, biodrivmedel och vågkraft. Ordet miljöteknik var på allas läppar.
Idag, efter fem år, har batteribolaget Effpower konkursat, vindkraftbolaget Morphic är ombildat till fastighetsbolag och de övriga tre söker med ljus och lykta kapital för att skala upp produktionen. Inget bolag har visat vinst eller kunnat kommersialisera sin produkt.