Nordea slår ifrån sig Panamakritik
I åratal har Nordea Luxemburg hjälpt kunder sätta upp brevlådeföretag i skatteparadis via den omstridda advokatfirman Mossack Fonseca – något som avslöjades i samband med den omfattande Panama-läckan. Men i den utredning av offshore-strukturerna Nordea presenterade på onsdagen, slår de ifrån sig kritiken.
Uppgifterna slog ner som en bomb i april 2016. I världens största läcka någonsin, med mer än 11,5 miljoner dokument, avslöjades hur Panama-banken Mossack Fonseca hade hjälpt kunder över hela världen att gömma undan åtskilliga miljarder dollar från skatt.
En av bankerna som blev indragen i härvan var Nordea, som avslöjades ha hjälpt åtskilliga kunder skapa brevlådeföretag i skatteparadis via just Mossack Fonseca.