Annons

Mobilauktion kan dra in miljarder

Det senaste året har datatrafiken i mobilnäten närmast fördubblats. Telebolagen är i stort behov av mer utrymme i etern och slåss nu om de attraktiva frekvenser som auktioneras ut. Staten kan dra in flera miljarder kronor i auktionen som startar i dag.

Under strecket
Uppdaterad
Publicerad

1980-tal. Mobiltelefonin har införts i flera generationer. I början av 1980-talet infördes den första generationen mobiltelefoni, 1G, i mer modern mening. I Norden handlade det om NMT. På bilden en man med mobiltelefon för NMT-nätet.

Foto: SCANPIXBild 1 av 4

1990-tal - 2G. I början av 1990-talet kom den andra generationen mobiltelefoni. I Europa valde man standarden GSM som sedan blev en världsstandard. Det bidrog till att ge europeiska mobilföretag som Ericsson och Nokia en stark ställning. På bilden en deltagare i cykeltävlingen Tjejtrampet 1992.

Foto: BJÖRN LARSSON ASKBild 2 av 4

2000-tal. I början av 2000-talet kom den tredje generationen mobiltelefoni, 3G. Japan var först ut och Europa hängde snabbt på. Men telebolagen betalade hundratals miljarder kronor för licenserna och det bidrog till att branschen hamnade i en djup kris. 3G var främst tänkt för mobil datatrafik och överföringshastigheten är betydligt högre än i de äldre näten. På bilden filmas Mats Odell (KD) med en 3G-telefon i riksdagshuset.

Foto: TOMAS ONEBORGBild 3 av 4

2010-tal. I slutet av 2009 drog Telia Sonera igång världens första 4G-nät byggt med tekniken lte. Lte ger på sikt ännu högre datahastighet. Lte är också ett rent datanät som till en början enbart används för att ansluta bärbara datorer, surfplattor och liknande. Senare ska det även gå att föra vanliga mobila röstsamtal via lte-nätet. På bilden 4G-modem från Telia, Telenor och Tele2.

Foto: STEFAN GUSTAVSSONBild 4 av 4

Skillnaden mot en vanlig auktion är stor. Det finns inga saker att visa upp, det finns ingen auktionsförrättare som håller låda och det rör sig om väsentligt mycket mer pengar än normalt.

För den här gången handlar det inte om kopparkastruller och antikviteter. Det är utrymme i etern som ska auktioneras ut, auktionen sköts av en dator inlåst i ett rum och priserna för de sex eftertraktade tillstånd som ska fördelas väntas hamna i mångmiljonklassen.

Annons
Annons
Annons