Medicinsk revolution på gräsnivå
Cannabis beskrivs allt oftare som en mirakelmedicin mot bland annat svåra fall av epilepsi. 80 procent av USA:s befolkning bejakar cannabis som läkemedel, och i boken ”Pot inc” jämförs cannabis gradvisa godkännande med den process som akupunkturen gick igenom för ett par decennier sedan.
Det pågår en revolution i USA. Dess mål är att befria cannabis, med andra ord göra ”gräset” lagligt – och den har redan spritt sig till andra länder, inte minst i Sydamerika. Nyligen förklarade Uruguays president att han vill legalisera produktionen och försäljningen av cannabis. Somliga bedömare menar att detta är en oundviklig utveckling, en som på sikt också kommer till oss i Europa och Sverige.
Just nu finns revolutionens förtrupper i delstaterna Washington och Colorado, där en majoritet av invånarna har röstat ja till att göra det lagligt att odla och sälja cannabis. Flera andra delstater planerar liknande omröstningar.