Lag korthåll

Under strecket
Publicerad
Annons

Svenska dagbladets riksskyttetävling 2005
GL E: 1) Anders Brolund Arvika 249, 2) Anders Johansson Beted 249, 3) Stefan Ahlesved Ulvsby 249, 4) Bo Allansson Stenungsund 249, 5) Patrik Johansson Rommehed 249, 6) Thomas Lindblom Notviken-Björsby 248, 7) Viktor Karlsson Ålem 248, 8) Mats Olofsson I 19 Boden 248, 8) Tommy Isaksson I 19 Boden 248, 10) Göran Åhlin Bälgviken 248, 10) Peter Sundin A 9 Kristinehamn 248, 12) Maria Falck Moälven/Modo 248, 13) Patrik Lindfors I 19 Boden 247, 14) Anton Lindfors I 19 Boden 247, 14) Magnus Rosberg Norsholm 247, 14) Mattias Bergström Falköping 247.
GL 4: 1) Charlotte Karlsson Dals Ed 249, 2) Tobias Skelander Delsbo-Bjuråker 247, 3) Jan-Ola Olsson Öved-Östraby 247, 4) Eva Åhlin Bälgviken 247, 4) Kjell Svensson Össjö 247, 6) Rune Skarpsvärd Pajala 247, 7) Örjan Persson Los 247, 8) Pekka Väänänen Mariestad 246, 9) Bertil Hemmingsson Mönsterås 246, 9) Eva Larsson Notviken-Björsby 246.
GL 3: 1) Peter Persson Mönsterås 247, 2) Mikael Andersson Bälinge-jumkil 246, 3) Ove
Sjögren Öregrund-Gräsö 245, 4) Magnus Brännström Ale 245, 5) Maria Heikka Övertorneå 245, 6) Patrik Sartz Öja-Västermo 244, 7) Martin Andersson Skultuna 244, 8) David Karlsson Bastuträsk 244, 9) Fredrik Åkerlund Skultuna 244, 10) Jan Norberg Hallsberg 244.
GL 2: 1) Robin Andersson Motala 248, 2) Elin Asp Arboga 247, 3) Mattias Hägg Råneå 245, 4) Veronica Carlsson Rommehed 245, 5) Hans Andersson Kristinehamn 245, 6) Caroline Törnvall Ultuna 244, 7) Jonas Brauer P 2 Hässleholm 244, 8) Ludvig Moen Storfors 243, 9) Kalle Odelström Rasbo 243, 10) Nina Eggesten Lycksele 242.
GL 56: 1) Lennart Karlsson Dals Ed 248, 2) Arne Borg Hangelösa-Lundsbrunn 246, 2) Owe Gustafsson Solberga 246, 4) Sture Tibblin Sthlm Central 245, 5) Olle Wester Valdemarsvik 245, 6) Gunnar Iversen S 3 Boden 244, 7) Sven-Olov Gustavsson Skyllberg 244, 8) Hans Sundén Bälgviken 244, 9) Bo Wiqvist Bw shooters 244, 10) Anders Falck Moälven/Modo 243, 10) Kjell Marklund S 3 Boden 243, 10) Redsep Alukic Falköping 243.
GL 66: 1) Rune Utterström
Ale 246, 2) Bengt Johannesson Bengtsfors-Steneby 245, 2) Jan-Olof Janneson Falköping 245, 4) Göran Tibell F 20 Uppsala 244, 5) Berth Arvidsson Madesjö-Nybro 244, 5) Max Danielsson Stalon 244, 7) Leif Hilmersson Göteborg 244, 7) Robert Willén Skyllberg 244, 9) Gösta Henriksson Skyllberg 243, 10) Sture Grahn Piteå 242, 10) Östen Tarland Eslöv 242.
GL OLD: 1) Ingemar Åström Piteå 247, 2) Göran Claesson Mönsterås 246, 3) Bengt Jansson Åker-Länna 246, 4) Göte Welén Bro-Låssa 245, 5) Olle Widén Hagby 245, 6) Rolf Åström Brattby 245, 7) Gotthard Carlsson I 19 Boden 245, 8) Lennart Olsson Orust Östra 244, 9) Evert Tjärnström Vrenaorten 244, 10) Birger Kitti Haparanda 243.
GL DAM: 1) Monica Persson Evertsberg 246, 2) Monica Lindberg Piteå 245, 3) Susanne Brynolfsson Piteå 244, 4) Terese Strandh Mariestad 240, 5) Monica Bergfeldt Malung 240
GL 1: 1) Bo Pettersson Nässjö 248, 2) Daniel Carlsson Rommehed 247, 3) Stefan Andersson Skövde 243, 4) Anna-Lena Petrusson Tullus 243, 5) Ulf Asp Skövde 243, 6) Magnus
Persson Södra Gärd 242, 7) Maria Jönsson Kverrestad 241, 8) Henry Winka Robertsfors 241, 9) Peder Svensson Nacka-Saltsjöbaden 240.
GL 17: 1) Marie Heisl Skultuna 250, 2) Emil Bergström Härnösand 249, 3) Martin Gustavsson Sörby-Odensberg 249, 4) Johanna Tällberg Bollnäs 248, 5) Fredrik Henningsen Öja-Västermo 248, 5) Mattias Andersson Skultuna 248, 7) Per Östling F 21 Luleå 247, 8) Tony Persson Gräsmark 247, 9) Johan Liljedal Falköping 247, 10) Nathali Kullberg Hällestad-Dalby 247.
GL 15: 1) Leonora Karlsson Dals Ed 249, 2) Emelie Larsson Hagfors 249, 2) Fredrik Thyberg Edsbjörke 249, 4) Marcus Åhlin Bälgviken 249, 5) Anton Olofsson Strömsund 248, 5) Elin Bengtsson Bälgviken 248, 7) Carolina Hallén Järna 248, 8) Johanna Bäckström Gräsmark 247, 8) Linn Hillas Vessingebro 247, 8) Marcus Hellman Nyköping 247.
KL Elit: 1) Stefan Sundelin Övertorneå 248, 2) Robert Johansson Kärda 248, 3) Anders Brolund Arvika 246, 3) Anders Gustavsson Trollhättan 246, 3) Björn Bergström Krokek 246, 3) Daniel Henriksson
Gammaltorp 246, 3) Erik Wallberg Arvika 246, 3) Fredrik Löfvander Dagstorp 246, 3) Jan Thuresson Finspång 246, 3) Leif Johansson Vimmerby 246, 3) Pernilla Karlsson Flundre 246, 3) Stefan Burchardt Söderala 246.
KL 4: 1) Göran Carlsson Sthlm Amatör 249, 2) Staffan Östergren Alsterbro 249, 3) Kristoffer Östergren Alsterbro 247, 3) Viktor Karlsson Ålem 247, 5) Ola Lundström I 19 Boden 246, 6) Lars Sandström Ramselefors 245, 6) Patrik Sartz Öja-Västermo 245, 8) Allan Pasanen Skövde 244, 8) Charlotte Myhrberg Öregrund-Gräsö 244, 8) Ida Hult Skoog Christianstad 244, 8) Jan Söderlund Norrskedika-Forsmark 244, 8) Kim Jönsson Svedala-Börringe 244, 8) Per Wilhelmsson Nässjö 244.
KL 3: 1) Daniel Östergren Alsterbro 245, 2) Hans Hägglund Skultuna 244, 2) Jörgen Löfling Delsbo-Bjuråker 244, 2) Robert Jonsson Trollhättan 244, 5) Daniel Malmkvist Svedala-Börringe 243, 6) Fredrik Forsgren Ramselefors 242, 6) Stefan Hedman Söderala 242, 8) Helena Olsson Lima 241, 8) John Nörregård Löderup 241, 8) Lennart Pree Sthlm
Amatör 241, 8) Martin Grosshög Harestad 241, 8) Roger Karlsson Gällivare 241, 8) Urban Johansson F 21 Luleå 241.
KL 2: 1) Sven-Gunnar Ivars Skultuna 245, 2) Martin Persson Dalby 244, 2) Sören Eklund Julita 244, 4) Anders Brant Brönnestad 243, 4) Per Robertsson Gimo 243, 6) Martin Andersson Gammaltorp 242, 6) Mats Malmqvist Pelarne 242, 8) Ingemar Hall Svedala-Börringe 241, 8) Roger Hjälström Ununge 241.
KL 56: 1) Lennart Karlsson Dals Ed 245, 2) Krister Nilsson Botkyrka 244, 3) Gillis Engman Rundvik 243, 4) Bengt-Inge Ländin Järnsida 242, 4) Bo Wiqvist BW-shooters 242, 4) Gunnar Iversen S3 Boden 242, 4) Göran Thörnert I 12 Eksjö 242, 8) Jan Norlander Skultuna 240, 9) Dan-Ivan Karlsson Ramselefors 239, 9) Gun Tarland Eslöv 239, 9) Kjell Lind Bälinge 239, 9) Magnus Jarheden Linköping 239, 9) Mats Gustavsson Morup 239, 9) Roland Nilsson Piteå 239, 9) Sölve Pihl Finspång 239.
KL 66: 1) Martin Olofsson Vännäs 243, 2) Kjell Åkesson Svedala-Börringe 242, 2) Sture Grahn Piteå 242, 4) Göran Tibell F 20 Uppsala
240, 4) Sigvard Pettersson Kumla 240, 4) Östen Tarland Eslöv 240, 7) Ingemar Åström Piteå 239, 8) Franco Filippi Eslöv 238, 8) Harry Gärdemalm Vittangi 238, 8) Ivan Andersson Norrskedika-Forsmark 238, 8) Sven Fredriksson Frötuna-Rådmansö 238.
KL 1: 1) Mikael Adielsson Figeholm 245, 2) Lars Lundquist Ultuna 242, 3) Kalle Odelström Rasbo 240, 4) Anita Hammar Haraker 239, 4) Emil Johansson Skultuna 239, 6) Robert Wikstedt Sthlm Amatör 238, 7) Bengt MoÎll Arboga 237, 7) Hampus Larsén Skövde 237, 9) Tina Svensson Brönnestad 236.
KL 17: 1) Rasmus Eriksson/Widfors Björksta 247, 2) Christoffer Svensson Brönnestad 247, 3) Ludvig Moen Storfors 246, 3) Sam Andersson Dagstorp 246, 3) Victoria Wilhelmsson Nässjö 246, 6) Markus Johansson I 16 Halmstad 245, 6) Tomas Eriksson Östhammar 245, 8) Magnus Dejeby Nedre Ullerud 244, 8) Mikael Nilsson Dagstorp 244, 8) Oskar Ljungkvist Nässjö 244.
KL 15 (med stöd): 1) Madelen Svensson Brönnestad 248, 2) Hanna Larsson ƒlvdalen 247, 2) Johan Christensson Falsterbo-Vellinge
247, 2) Thina Nilsson Oskarshamn 247, 5) Andreé Knutsson Gammaltorp 246, 5) Malin Carlsson Össjö 246, 7) Jesper Kaikkonen Kärda 244, 7) Jonas Bromihn ƒlmhult 244, 7) Malin Rödin Horn-Hycklinge 244.
KL 13 (med stöd): 1) Hampus Kallenberg Sölvesborg 248, 2) Anton Nielsen Växjö 246, 2) Anton Olofsson Strömsund 246, 4) Emilia Ohlin Gammaltorp 242, 4) Frida Folkesson Ramselefors 242, 4) Håkan Lind Tomelilla 242, 4) Joel Northfell Mörrum 242, 4) Max Fagerberg Falsterbo-Vellinge 242, 4) Robin Andreasson Falköping 242.
KL 11 (med stöd): 1) Emelie Lindén Sölvesborg 244, 2) Christoffer Ahlin Hyllstofta 243, 3) Linda Leandersson Evertsberg 241, 4) Daniel Selleby Linköping sport 240, 4) Linn Beris Lima 240, 6) Fredrik Zeitelberg Filipstad 239, 6) Herman Wartoft Växjö 239, 8) Joakim Lindblom Gefle 238, 8) Kasper Fingal Ålem 238.
Division 1: 1) I 19 Boden 1231 (Mats Olofsson 248-10,Tommy Isaksson 248-10,Anton Lindfors 247-13,Ola Lundström 246-10,K-A Falk 242-7), 2) Moälven/Modo 1226, 3) Bälgviken 1224, 4)
Falköping 1222, 5) Dals Ed 1220, 6) Össjö 1217, 7) Ale 1214, 8) Mönsterås 1211, 9) F 21 Luleå 1211, 10) S 3 Boden 1211.
Division 2: 1) Helsingborg 973 (Magnus Jansen 246-13,Jörgen Krantz 246-8,Ingemar Månsson 243-10,Johny Vadebo 238-9), 2) Arboga 970, 3) Haraker 968, 4) Ununge 966, 5) Bastuträsk 966, 6) Los 965, 7) Solberga 965, 8) Gefle 955, 9) Hammerdal 955, 10) Öregrund-Gräsö 954.
Division 3: 1) A 9 Kristinehamn 725 (Peter Sundin 248-9,Anders Petersson 239-5, Magnus Lindqvist 238-6), 2) Edsbjörke 716, 3) Sala 716, 4) Storfors 715, 5) Vrenaorten 714, 6) Vikingen 704, 7) Motala 703, 8) Torshag 696, 9) Kuouka 690, 10) Åmotfors 690.
Ungdomslag: 1) Bälgviken 743 (Marcus Åhlin 249-12,Elin Bengtsson 248-13, Elin Åhlin 246-13), 2) Los 739, 3) Nyköping 737, 4) Ramselefors 735, 5) Skultuna 726, 6) Hyllstofta 723, 7) Los 720, 8) Limhamn 719, 9) Forsa 717, 10) Mönsterås 716.
SvD:s tremannalagpris: 1) Dals Ed 741, 2) Moälven/Modo 741, 2) I 19 Boden 741, 4) Össjö 737, 5) Falköping 734, 6) Öved-Östraby 733, 7)
Ulvsby 731, 8) Mariestad 731, 9) Evertsberg 731, 10) Rommehed 730, 11) Arboga 730, 12) Umeå 730.
Division 1: 1) Brönnestads Skf 1214 (Madelen Svensson 248, Christoffer Svensson 247, Amanda Landin 241, Dan Söderdahl 240, Alexandra Landin 238), 2) Nässjö Skg 1213, 3) Alsterbro Skf 1212, 3) Krokeks Skf 1212.
Division 2: 1) Dagstorps Skf 1218 (Fredrik Löfvander 246,Sam Andersson 246, Mikael Nilsson 244,Kenny Nilsson 242, Anna Löfvander 240), 2) Flundre Skf 1203, 3) Sölvesborgs Skf 1199, 3) Växjö Skg 1199.
Division 3: 1) Kinneveds Skf 1202 (Joakim Carlsson 243, Jonny Fritzson 242, Johanna Fritzson 241, Henning Larsson 240, Linda Olofsson 236), 2) Kärda Skf 1201, 3) Ringamåla Skf 1200, 4) Ultuna Skf 1199, 5) Helsingborgs Sks 1198, 6) Skultuna Skf 1197, 7) Trollhättans Skf 1196, 7) Tvååkers Skg 1196, 9) Falköpings Skg 1195, 10) Alvesta Skf 1194, 10) Piteå Skf 1194.

Annons

Mer från Startsidan

Annons
Annons