Busch Thor: Alliansen är ett avslutat kapitel
Ebba Busch Thor (KD) och Ulf Kristersson (M) är mycket kritiska mot att C och L kan rösta fram en S+MP-regering. De två partiledarna säger att beskedet innebär slutet för Alliansen.
– Det är ett svek eftersom Alliansen gick till val på att byta ut statsminister Stefan Löfven, säger Ebba Busch Thor.
Ulf Kristersson (M) och Ebba Busch Thor (KD) är starkt kritiska mot den föreslagna blocköverskridande överenskommelsen. Under pressträffar på fredagskvällen sade de båda partiledarna att samarbetet mellan S, MP, C och L skulle vara ”dåligt för Sverige” – och att Alliansen nu har spruckit.
Kristersson kallade beskedet från C för ”ett svek mot alla de väljare som röstade på allianspartierna för en ny riktning i svensk politik”.