”Jägareförbundet underblåser rädsla”
Där Jägareförbundet i sitt helhetsperspektiv inte har med vargen alls, arbetar Miljöpartiet med en samexistens som mål. Det skriver Daniel Ekblom och Rebecka Le Moine, MP, i en slutreplik.
Mikael Samuelsson, Svenska Jägareförbundet, replikerar att vargstammen måste förvaltas, alltså att måste vargar dödas för att öka acceptansen, trots att forskning visar att acceptansen vare sig för varg eller myndigheter ökar med en licensjakt. Han klargör tydligt förbundets perspektiv och världssyn när han likställer ett vargliv med en ”förnyelsebar resurs”. Anser då Jägareförbundet att även jakthundarnas liv är en ”förnyelsebar resurs”?
Vi vänder oss emot detta artförtryck som har en förödande effekt för jordens arter med ett nu pågående sjätte massutdöende där jakten är en bidragande orsak.