Google digitaliserar fler konstsamlingar
Det specifikt svenska i konsthistorien står i fokus när Nationalmuseum blir en del av plattformen Google art project. Som juvelen i en kollektion av åtta svenska museer tar man plats i en digital storsatsning som visar ett internationellt kulturarv på nätet, från och med tisdagen tillgängligt i detaljrika bilder på en skärm nära dig.
Karl XII:s patriotiska likfärd av Gustav Cederström, Höst i Nordingrå 1910 av Helmer Osslund, Alexander Roslins Damen med slöjan naturligtvis. Givetvis också Carl Larsson och Anders Zorn. Alla är de med bland de 72 kända konstverk Nationalmuseums team valt ut att representera museet.
– Men vi har även tillämpat ett uttalat genusperspektiv och visar kvinnliga konstnärer som Hanna Pauli, framhåller nye museichefen Berndt Arell.