Företagare har svårt att ta semester
En fjärdedel av Sveriges småföretagare tar högst en veckas semester i sommar, och i år drar många in på sommarvikarierna. Det visar Företagarförbundets årliga semesterundersökning. Men konjunkturläget kan också göra att en del företagare tar semester därför att verksamheten ändå går på lågvarv – medan andra inte har råd på grund av lågkonjunkturen.
Många småföretagare har inte möjlighet att unna sig en ordentlig semester under sommaren, enligt Företagarförbundet. De har inte tid eller måste täcka upp för andra som har semester. Det kan också vara fråga om att inte ha råd att ta semester, särskilt nu när lågkonjunkturen slagit till. Oron för att förlora affärer gör att mindre företagare har svårt att koppla av på semestern.
En av fyra småföretagare tar inget eller högst en vecka ledigt under sommaren, visar årets semester och arbetsundersökning från Företagarförbundet.