Flygbiljetterna faller i pris – under hela 2016
Priserna för att flyga blir allt lägre. Framför allt gäller det långdistansflygningar. Oljeprisfallet bidrar till att priserna väntas fortsätta ned under resten av året.
Priserna för att flyga har stadigt pressats ned under många år och inget tyder på att trenden är på väg att vända. Tvärtom. Enligt Svenskt flygprisindex, en sammanställning som görs av resesökmotorn Travelmarket.se, har priserna för att göra resor sjunkit på flera rutter.
Jämförelsen görs med motsvarande period förra året och gäller i det här fallet resor som görs i mitten av februari. Genomsnittspriset för att göra en långdistansresa från Stockholm ligger nu på 4 327 kronor, en nedgång med 10 procent jämfört med för ett år sedan.