Byggandet ner – arkitekter varslas i Stockholm
Högkonjunkturen lider nu mot sitt slut, enligt fackförbundet Sveriges Arkitekter. Efter tre exceptionellt goda år, har arkitekter börjat sägas upp på grund av arbetsbrist.
– Det kommer troligen att svänga mera, säger Charlotta Holm Hildebrand, t f förbundsdirektör för Sveriges Arkitekter.
– Nu ser vi uppsägningar på grund av arbetsbrist. Det förekom knappt under 2017. Men det är framför allt på mindre kontor i Stockholm där nya projekt i toppsegmentet påverkas av lägre efterfrågan, säger Charlotta Holm Hildebrand, tillförordnad förbundsdirektör för Sveriges Arkitekter.
Bilden har under lång tid varit att landets arkitektbyråer har extremt mycket att göra och att orderböckerna är fulla under lång tid framåt. Och så är läget fortfarande hos många i branschen. Men samtidigt talar man nu om ett trendskifte: Arkitekterna får in färre uppdrag att rita bostadsrätter än innan.