Uppdaterad tabell.
Handelsbanken fokuserar sin nya konjunkturrapport på fyra av de viktigaste osäkerhetsfaktorerna för svenska hushåll och företag - just nu. Efter det stora fallet i BNP första halvåret räknar Handelsbankens ekonomer nu med en kraftig tillväxt i Sverige under hösten samtidigt som arbetslösheten fortsätter att vara hög.
"Regeringens stimulansåtgärder räcker inte för att Riksbanken ska få upp inflationen", säger Handelsbankens chefsekonom Christina Nyman.
- USA-valet
USA står kanske inför det viktigaste valet någonsin. Ett val som handlar om så mycket annat än bara ekonomisk politik och i slutändan också sätter den amerikanska demokratin på prov. Konsekvenserna av president Donald Trumps positiva Covid-19-test är svåra att överblicka, men ökar dramatiken.
- Världsekonomin efter Covid19-pandemin
- Svensk ekonomi: Avtalsrörelsen och stimulanser
"Vi ser nu en viss stabilisering på arbetsmarknaden och bedömer att arbetslösheten toppar under hösten", säger Christina Nyman.
I detta läge är det inte konstigt att arbetsmarknadens parters ingångsbud till årets stora avtalsrörelse spretar ovanligt mycket.
"Vi bedömer att det nya avtalet landar strax över 2 procent per år, vilket är lägre än i 2017 årsavtalsrörelse", säger Christina Nyman.
Regeringen har genomfört omfattande krisåtgärder under våren och budgeten för 2021 är rekordstor. En låg statsskuld och nollränta gör att det finns ett stort offentligfinansiellt utrymme att stimulera ekonomin. Sammantaget är bedömningen att stimulanserna i budgeten bidrar till att tillväxten blir omkring 1 procentenhet högre både 2021 och 2022.
"Om syftet med stimulanserna även var att stötta penningpolitiken till att få upp inflationstrycket skulle man ha satsat på mer inflationistiska åtgärder, såsom mer pengar till hushåll och offentlig konsumtion", säger Christina Nyman.
Lägre kostnader för företag, speciellt sänkta arbetsgivaravgifter för unga dämpar det underliggande inflationstrycket. Trots det låga inflationstrycket talar det mesta för att Riksbanken sitter still i båten de kommande åren.
"Vi räknar med att reporäntan är kvar på noll procent under överskådlig framtid."
Den fortsatta kronförstärkningen, lågkonjunkturen och låga löneökningar talar för ett lågt underliggande inflationstryck de närmaste åren.
- Bostadsmarknaden
"Vi förväntar oss att bostadsbyggandet tappar lite fart i höst men att inbromsningen totalt sett ändå blir måttlig. Samtidigt ser vi framför oss stabila, svagt stigande, bostadspriser. Det här bäddar för en fortsatt återhämtning 2021-2022", säger Christina Nyman.
För ytterligare information kontakta:
Christina Nyman, chefsekonom, +46 8 701 51 58, +46 70 778 77 65
Joel Holm, presstalesman, +46 73 058 30 21
För mer information om Handelsbanken hänvisas till: www.handelsbanken.se
För hela rapporten på svenska se Konjunkturprognos (https://www.handelsbanken.se/sv/foretag/placera/konjunkturprognos) och på engelska Global Macro Forecast (https://www.handelsbanken.se/en/corporate/investments/global-macro-forecast)
För mer information om Handelsbanken hänvisas till: www.handelsbanken.com
[image]