”Barnskivor ska vara på riktigt”
Ambitionen är hög. Bosse Löthén har satt ihop konstellationen Bosses vänner och spelat in Läget?, tanken är att det ska vara världens bästa barnskiva. Bland vännerna hittar man bland annat Papa Dee, Titiyo och Idde Schultz.
Tittar man på marknaden för barnskivor så ser utbudet en smula dystert ut. Antingen handlar det om trevliga, men lite gammeldags saker som Krakel Spektakel, George Riedel och Gullan Bornemark eller så är det Absolute Kids alternativt Hits for kidz.
Detta har journalisten, radioprataren, barnboksförfattare och musikern Bosse Löthén uppmärksammat. Löthén har ett förflutet i punkbandet Skabb och efterföljaren Stadion Der Jugend, något som märks både i en del av låtarna och i attityden på skivan ”Läget?”.