Logga in för en bättre upplevelse.
I fredags var det 25 år sedan blixten slog ner på New Yorkbörsen.
Investors dåvarande vd Claes Dahlbäck satt på kontoret den här kvällen i sitt rymliga rum med utsikt över den stenbelagda Arsenalsgatan i Stockholm.
SPÄNNANDE FORTSÄTTNING.
Snabbväxande utvecklingsländer som Kina, Indien och Brasilien får mer att säga till om när G20 ersätter G8 som globalt ekonomiskt maktcentrum.
Hoppet spirar i världsekonomin.
Stockholmsbörsen: plus 50 procent.
Stockholmsbörsen: Plus 50 procent.
SKÄRPTA VILLKOR Tuffare tillväxtmöjligheter och försvagad lönsamhet.
Deflation imorgon – eller inflationsbrasa i övermorgon?
Världsekonomi.
Ett viktigt steg på vägen.
Långsam vändning.
Tjänste-Sverige fortsätter att skärpa sig.
BMW och Toyota har Sveriges i särklass nöjdaste bilägare, medan Saab och Volvo bara får en ”lagomplacering”.
DAVOS.
Räkna inte med att ljusare tider väntar runt hörnet.
DAVOS Vi behöver ”skyddsvallar mot spekulation” i form av ett internationellt regelverk som reglerar bonusar och andra ersättningar ute i företagen.
Ur Davosbloggen: Förmodligen nödvändigt och sannolikt bra.
”Vi såg vissa tecken till en återhämtning i slutet av december.
DAVOS U2:s sångare Bono får stanna hemma i år.
Hårdlandning i Kina?
Är Warren Buffett på väg att tappa greppet?
Glöm 2008 så fort som möjligt.
Det gångna året var uselt för världsekonomin.
Lehman Brothers kollapsade.
Digital–tv–paket är en av ”årets julklappar”.
Finansbranschens excesser har fått ett rätt osannolikt ansikte: 70-årige Bernard Madoff, omtyckt familjefar och filantrop och stöttepelare i New Yorks judiska etablissemang.
Med styrräntan praktiskt taget på noll krävs nya, djärva grepp av Fedchefen Ben Bernanke.
USA får ”nollränta”.
Elhandelns dominanter – Vattenfall, E.on och Fortum – har börjat rycka upp sig.
Nollränta räcker inte.
Det blir sämre innan det blir bättre igen.
Det blåser allt snålare vindar runt GM-chefen Richard Wagoner.
Liten är bäst på den svenska bolånemarknaden.
Den amerikanska ”jobbmaskinen” verkar helt ha skurit ihop.
Det amerikanska bilarbetarförbundet, UAW, sträcker en hjälpande hand till de tre toppcheferna från kristrion GM; Ford och Chrysler som igår ”grillades” av senatens finanstjänstutskott.
Igår överlämnade de två bilgiganterna General Motors och Ford sina konkreta förslag till den amerikanska kongressen på hur de ska kunna förbättra lönsamheten i sina respektive bolag.
Så är det då åtminstone halvofficiellt vad alla prognosmakare rätt länge varit ense om: USA befinner sig i en recession.
Debatten om de höga livsmedelspriserna har inte färgat av sig på svenskarnas syn på sina butiker och varuhus.
Industrivärlden är inne i en utdragen recession av en magnitud vi inte upplevt sedan början av 1980-talet, varnar OECD.
Hårt pressade amerikanska bankbjässen Citigroup får ett andrum.
Lantmäteriet, Tullverket och Skatteverket sköter sig bäst.
Försäljning, fusion, slakt?
Den första synkroniserade recessionen i industrivärlden på mer än 50 år.