Logga in för en bättre upplevelse.
Amerikansk välgörenhetsorganisation fick 100 000 kronor – vänder Crowd1 ryggen.
Nu kritiserar toppvärvaren Brian Nyambati Crowd1:s affärsmetoder öppet.
När festlarmet tystnat gick it-ikonen Johan Staël von Holstein – utlovad börsnotering frös inne.
Johan Staël von Holstein anser att kritiken mot Crowd1 är orättvis.
Han fick människor i hela världen att satsa 40 miljarder i en kryptovaluta som inte fanns.
Johan Staël von Holsteins nya techbolag i SvD-granskning.
Johan Staël von Holstein: ”Kanske det viktigaste talet i mitt liv”
Myndigheter i flera länder har utfärdat varningar för Crowd1.
Jimmy besviken efter investering i Crowd1: ”Känns i plånboken.”
SvD avslöjar: En rad personer i bolagets ledning har kopplingar till såväl Onecoin som Sitetalk.
Med guldhjälmar på huvudet och Onecoin-loggor på tröjorna firade Edsbyn sitt SM-guld.
Han synade bluffen – och blev hotad.
Tusentals svenskar har blivit lurade i miljardbedrägeriet Onecoin.
Sveriges relationer till Israel har gått från varma till iskalla och sedan tillbaka igen flera gånger sedan Sverige som ett av 33 länder 1947 röstade för FN:s delningsplan för Palestina.
Det ska bli enklare för asylsökande att få jobb och deras boende ska förbättras.
KD inleder nu jakten på en ny partiledare efter att Göran Hägglund gav besked i går om att han avgår.
EU-parlamentarikern Lars Adaktusson nämns som en tänkbar kandidat att ta över som KD-ledare efter Göran Hägglund.
Folkpartiledaren Jan Björklund kritiseras både för onsdagens integrationsutspel och för att inte ha ställt upp på debatt mot partikollegan i Aktuellt.
Trots att forskarna varnar för fler skolreformer står Folkpartiet och Moderaterna tydligt fast vid förslaget att införa betyg från fjärde klass.
I samband med förintelsens minnesdag har nazistaktioner rapporterats från runt om i Sverige.
SD-ledaren Jimmie Åkessons sjukskrivning förlängs till den 31 mars.
Stormen Juno som har dragit in över den amerikanska östkusten påverkar även svenska resenärer.
När Richard Jomshof presenterades som Sverigedemokraternas nya partisekreterare under måndagen meddelade han att sjukskrivne partiledaren Jimmie Åkesson kommer ge besked ”i dag eller kanske i morgon” om sin sjukskrivning.
Sverigedemokraterna kallade under måndagen till pressträff efter dagens partistyrelsemöte, där det bland annat beslutades att Richard Jomshof kommer att ersätta Björn Söder som partisekreterare.
Björn Söder avgår som partisekreterare för Sverigedemokraterna om en månad - då Richard Jomshof tar över.
Mattias Karlsson har lyckats ta plats under de tre månaderna som partiledare, men står fortfarande i Jimmie Åkessons skugga.
När Rumäniens socialminister på fredagen besökte Sverige påstod hon att det inte finns någon diskriminering mot romer på hemmaplan.
Under torsdagens säkerhetspolitiska debatt i riksdagen stod det klart att blocken står långt ifrån varandra när det kommer till att utreda ett Natomedlemskap.
På torsdagen debatterade riksdagen det säkerhetspolitiska läget i närområdet.
Sverigedemokraterna har kritiserats för att rösta Rysslandsvänligt i Bryssel - samtidigt som partiet på hemmaplan tar avstånd från Putin.
Som väntat blev det ingen misstroendeförklaring mot statsminister Stefan Löfven när riksdagen röstade under tisdagen - i den första misstroendeomröstningen sedan 2002.
I dag röstade riksdagen om misstroende mot statsminister Stefan Löfven.
Jimmie Åkesson bryter tystnaden och uttalar sig för första gången i media sedan sin sjukskrivning.
Om regeringens ambition är att föra en utrikespolitik i Olof Palmes anda är de på rätt väg enligt retorikexperten Lena Lid Falkman.
De frostiga relationerna mellan Sverige och Israel oroar Moderaternas utrikespolitiska talesperson Karin Enström.
Sverigedemokratisk ungdom beviljas för första gången statsbidrag från Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällsfrågor.
Att utrikesminister Margot Wallström nekats diplomatiskt skydd inför sitt Israel-besök är en kraftig markering från israeliskt håll, menar Per Jönsson, Mellanösternexpert på Utrikespolitiska institutet.
I dag hölls årets första partiledardebatt i riksdagen; Anna Kinberg Batras första debatt som oppositionsledare.
Tio år efter att Fredrik Reinfeldt lanserade Nya Moderaterna har Anna Kinberg Batra tagit över ordförandeklubban för partiet.
Socialdemokraternas uppgång i den senaste veckans opinionsmätningar kan enligt statsvetaren Jonas Hinnfors ses som ett tecken på att regeringen klarat sig igenom höstens politiska turbulens.
I ett filmklipp som franska tidningen Le Monde kommit över uppges den franska gisslantagaren Amedy Coulibaly göra anspråk på att tillhöra Islamiska Staten.
Stefan Löfven har varit för snäll mot Miljöpartiet.
Försvaret bekräftar för SvD att en privatperson som bedöms som ”mycket trovärdig” gjorde en misstänkt iakttagelse i Stockholms inlopp i oktober.
Socialdemokraterna har vunnit opinionsmässigt på den politiska turbulensen i december, visar SvD/Sifos väljarbarometer.
Anna Kinberg Batra valdes under lördagen enhälligt till ny partiledare för Moderaterna.
12:49 Johanna Ekström: Hej och välkomna till SvD:s liverapportering från Moderaternas extra
Hackergruppen Anonymous vill hämnas journalisterna och tecknarna på Charlie Hebdo genom att utföra hackerattacker mot olika terrororganisationers hemdsidor.
Alliansens ungdomsförbund vill att partierna ska gå fram med egna budgetar under mandatperioden.
Kristdemokraterna vill minska kostnaderna för asylinvandring till Sverige.
De båda regeringspartierna riktar stark kritik mot Kristdemokraternas migrationspolitiska utspel.