SvD:s granskning av appbolagen visar hur svårt det är att hindra och ertappa de som utnyttjar barn. Men att tekniken används på ett sätt som inte var meningen är ingen ursäkt – det borde vara startskottet för en större process av självkritik.
”We can do better”, säger Facebook och Twitter. ”Vi har skärpt säkerheten”, hävdar Star Stable. ”Delete is our default”, utlovar Snap.
Självkritik blandat med stora ord, men som i slutändan visat sig vara lite värt. Att hindra personer, organisationer, eller nationer att använda deras plattformar på ett skadligt sätt är svårt, vilket SvD:s granskning Appövergreppen visat. Och ja – det är svårt. Men det är ingen naturlag att de här tjänsterna redan från början behöver vara så svåra att beskydda från personer med dåligt uppsåt. Företagen har själva – medvetet – valt att acceptera de negativa bieffekter som uppstått i utformningen av plattformarna.