Alkohol skärper kvinnors minne
Många är av åsikten att kvinnor är som fint vin, som bara blir bättre med åren. Nu är det i alla fall bevisat att äldre kvinnors minne förbättras av vin.
En grupp forskare vid Harvard Medical Shool i USA har kommit fram till att äldre kvinnor som dricker ett glas vin om dagen, eller motsvarande mängd alkohol i öl eller sprit, har bättre minne än de som inte dricker, skriver nyhetsbyrån Reuters.
– För kvinnor som dricker måttfullt finns det ingen anledning att sluta för hälsans skull. De kvinnor som inte dricker för att de är rädda att det kommer att skada deras hälsa bör tänka över sitt beslut, säger doktor Meir Stampfer, en av forskarna bakom studien, till den amerikanska dagstidningen The Boston Herald