ANNONS
Scrolla ner till SvDScrolla ner till SvD
Utrikesminister Ann Linde (S) vill stärka säkerheten och demokratin i Europa när hon vid årsskiftet tar över som ordförande i internationella organisationen OSSE.
Utrikesminister Ann Linde (S) vill stärka säkerheten och demokratin i Europa när hon vid årsskiftet tar över som ordförande i internationella organisationen OSSE. Foto: Simon Rehnström

”Ett försämrat läge – spänningarna har ökat i vårt närområde”

Efter ett drygt år på jobbet är det ”back to basics” för utrikesminister Ann Linde som vill ha en hård linje mot Ryssland och ser inte något problem med att ”vi tjänar en massa pengar på att handla med Kina”.

Claes Lönegård
Publicerad

”Åsse” säger Ann Linde på bred skånska.

Den som inte är van vid utrikesministerns Helsingborgsdialekt kan ha problem med att förstå att det är Organisationen för säkerhet i Europa, OSSE, som hon talar om.

Laddar…