Tre åtalas för Twitterspioneri

Tre personer åtalas för att ha försökt att kartlägga vilka personer som låg bakom saudiskkritiska Twitteranvändare. Arkivbild.
Tre personer åtalas för att ha försökt att kartlägga vilka personer som låg bakom saudiskkritiska Twitteranvändare. Arkivbild. Foto: Richard Drew/AP/TT

Två tidigare anställda på Twitter, samt en tredje person, åtalas vid en federal domstol i San Francisco för att ha spionerat på Twitteranvändare som varit kritiska till den saudiska kungafamiljen, meddelar USA:s justitiedepartement.

Gustav Sjöholm/TT
Uppdaterad
Publicerad
Annons

Enligt The Washington Post är det första gången som federala åklagare i USA offentligt anklagat kungariket för att ha agenter i USA.

De två tidigare Twitteranställda anklagas för att ha försökt att avslöja vilka som ligger bakom olika konton, genom att använda sig av företagets interna system. Den tredje tros ha agerat som en mellanhand mellan saudiska tjänstemän och de anställda.

Annons
Mer från Startsidan
Annons
Annons