ANNONS
Scrolla ner till SvDScrolla ner till SvD

14-åring gruppvåldtogs – lindrig dom förargar

Demonstranter protesterar mot sexuallagstiftningen utanför justitiedepartementet i Madrid i juni 2018. Arkivbild.
Demonstranter protesterar mot sexuallagstiftningen utanför justitiedepartementet i Madrid i juni 2018. Arkivbild. Foto: Paul White/AP/TT
TT-AFP-Reuters
Publicerad
Annons

Fem män döms för att ha gruppvåldtagit en 14-årig flicka i nordöstra Spanien. Men domen har väckt en hel del ilska, då domstolen dömde dem på en lindrigare åtalspunkt med hänvisning till att den kraftigt berusade flickan inte gjorde något aktivt motstånd.

Männen döms för vad som ungefär motsvarar ett sexuellt utnyttjande, i stället för våldtäkt. Det var vid en fest i oktober 2016, i staden Manresa norr om Barcelona, som männen turades om att förgripa sig på flickan.

Laddar…