I opposition ska Socialdemokraterna vara tuffa och konstruktiva mot regeringen. Men att utkräva ansvar av Sverigedemokraterna blir svårt.
– SD styr politiken och det blir vår stora uppgift att ställa dem till svars, säger gruppledaren Lena Hallengren (S).
Tidigare socialministern Lena Hallengren, 48 år, har blivit gruppledare för de 107 Socialdemokratiska riksdagsledamöterna. Det är riksdagens största parti, ändå har S fått lämna ifrån sig regeringsmakten till Moderaterna, Kristdemokraterna och Liberalerna. En regering som hålls under armarna av Sverigedemokraterna.
– Det är obegripligt att de högerkonservativa gett SD detta guldläge. Det är ett problem inte bara för oss utan för hela landet att SD får bestämma politiken och sedan bara ta ansvar för det man vill medan de kan opponera när de inte är nöjda, säger hon.