”Omfattande skador på skogen”

Södra skogsägarna ska göra en inventering av skogen för att få en samlad bild av skadorna efter stormen Malik. Arkivbild.
Södra skogsägarna ska göra en inventering av skogen för att få en samlad bild av skadorna efter stormen Malik. Arkivbild. Foto: Ingvar Karmhed/SvD/TT

Det finns skador på skogen i en stor del av Götaland efter stormen Malik, enligt Södra skogsägarna. Nu ska en noggrann inventering genomföras.

Fredrik Gunér/TT
Publicerad
Annons

– Det finns enskilda skogsägare och områden som har rätt omfattande skador, säger Magnus Petersson, chef för skötsel- och entreprenörsutveckling vid Södra skogsägarna.

Malik drog in över Sverige med kraftiga stormbyar i helgen. En första snabb genomgång av vilka skador på skogen som stormen orsakade har nu gjorts. Den visar att läget är ganska svårbedömt, men att det finns skador i en stor del av Götaland.

Annons
Mer från Startsidan
Annons
Annons