ANNONS
Scrolla ner till SvDScrolla ner till SvD

Analys

Tomas Lundin:

Tyskar stönar i hettan – men krisplaner redo

Tomas Lundin
Trots att det är semestertider och värmebölja är det vintern som tyskarna tänker på.
Trots att det är semestertider och värmebölja är det vintern som tyskarna tänker på. Foto: Ying Tang/TT

När Vladimir Putin skruvar åt gaskranen går chockvågor genom tyska hushåll och företag. Frågan är var smärtgränsen går – och när pressen ökar på Ukraina att komma överens med Moskva.

Tomas Lundin
Publicerad

BONN Vi var på fest nyligen. Strålande väder, grillkorv och fatöl – men bara ett enda samtalsämne: energipriserna, de strypta gasleveranserna och risken för en vinter som tyskarna inte upplevt sedan kriget. Ved till kaminen går inte längre att få tag i, berättade en av gästerna. Andra köper elelement.

Stämningarna i Tyskland, EU:s nyckelland och världens fjärde största ekonomi, kan te sig märkliga i Sverige där naturgas står för bara två procent av energitillförseln.

Laddar…