Swedish Grace lika inne nu som på 1920-talet
Såväl Swedish Grace som art déco nådde sin höjdpunkt på Parisutställningen 1925 – och bägge stilarna är omåttligt populära i dag.
Swedish Grace och art déco är benämningen på två delvis parallella stilar som bägge nådde sin höjdpunkt på världsutställningen i Paris 1925. Lite förenklat brukar Swedish Grace räknas som den svenska motsvarigheten till art déco. Gemensamt för bägge strömningarna var nya uttryck och hög kvalitet, både vad gällde utförande och estetik. Men medan art déco gärna framhävde de exklusiva materialen var lyx någonting underordnat i den svenska stilen.
Själva uttrycket myntades av den engelske journalisten Philip Morton Shand när han i en artikel i The Architectural Review kritiserade den engelska avdelningen på Parisutställningen. För att belysa sin ståndpunkt drog han paralleller med det svenska konsthantverket och menade att svenskarna förmått att kombinera det bästa från neoklassicismen med art déco – och dessutom adderat typiskt svenska drag.