Vill Kim Jong-Un bli folklig nu?
Kraftfull sågning av propagandaspelen i Pyongyang. Turistanläggningar som jämförs med isoleringsavdelningar. Offentlig kritik av militären.
Nordkoreas ledare Kim Jong-Un skrapar allt oftare på fernissan i den diktatur vars självbild historiskt varit utopiskt perfekt.
– Det är ganska speciellt för en nordkoreansk ledare, när propagandan bara sänder ut att allt är helt fantastiskt, säger Ulv Hanssen, föreläsare vid Sokauniversitetet i Tokyo och associerad forskare vid Utrikespolitiska institutets Asienprogram, till TT.
I juni i fjol pausades de så kallade masspelen i Pyongyang. Det handlar om gigantiska propagandauppvisningar där gymnaster från hela landet deltar i syfte att förhärliga den hårdföra diktaturens socialistiska system. Beskedet kom bara dagar efter en udda artikel i statliga KCNA.