Nynoterade aktier ingen garanterad vinstmaskin
Den heta börsvåren har lockat många bolag. Men en notering är ingen solklar succé: hälften av de 39 aktier som noterats i Stockholm under 2021 har tappat i värde sedan noteringen.
Hemnetaktien rusade 54 procent upp sin första handelsdag; bitcoinbolaget Safello hela 176 procent första dagen på Stockholmsbörsen. Och i förra veckan gick it-bolaget Checkin – med förra finansminister Anders Borg som ordförande – till börsen. Aktien rusade 161 procent och var upp stängning första handelsdagen.
Spektakulära introduktioner – och en börs som gått på högvarv i över ett år – har gjort att uppmärksamheten för bolag som är på väg till börsen har ökat. Men SvD Näringslivs genomgång visar att en investering i ett bolag vid börsintroduktionen inte är en solklar väg till framgång.