Hemförlossning slutade i tragik – anmäls

Efter en hemförlossning som slutade med att barnet dog har Region Jönköpings län anmälts till Ivo enligt lex Maria. Arkivbild.
Efter en hemförlossning som slutade med att barnet dog har Region Jönköpings län anmälts till Ivo enligt lex Maria. Arkivbild. Foto: Stina Stjernkvist/TT
TT
Publicerad
Annons

En hemförlossning som slutade i tragik, med en resa till sjukhuset och ett nyfött barn som avled, har av Region Jönköpings län anmälts enligt lex Maria till Ivo, Inspektionen för vård och omsorg, rapporterar P4 Jönköping.

Föräldrarna hade valt att föda i hemmet med assistans av en barnmorska de själva kontaktat, men kunde inte slutföra förlossningen och åkte därför in till sjukhus med ambulans. Strax efter ankomst till förlossningsavdelningen föddes ett livlöst barn, som inte gick att rädda.

Annons
Mer från Startsidan
Annons
Annons