Biltidningen Teknikens Värld lät labb-testa 10 av Volkswagen-koncernens åtgärdade fuskbilar: I de flesta fall blev bilarna slöare och drog mer bränsle. Hur VW ska krångla sig ur detta är en gåta.
Det är mycket som står på spel för Volkswagen som fuskade med utsläppen av den farliga gasen kväveoxid på 11 miljoner bilar runtom i världen.
VW:s kanske allra jobbigaste mardröm är att det är ytterst svårt att åtgärda själva grundproblemet, alltså att sänka kväveoxidutsläppet. Det finns, förenklat, tre kommunicerande kärl som samverkar: Kväveoxidutsläpp, bränsleförbrukning och upplevd kraft i motorn. Nu sänker VW alltså kväveoxidutsläppen i en ”åtgärd”. VW säger att det ska gå utan att de andra kärlen påverkas negativt.