ANNONS
Scrolla ner till SvDScrolla ner till SvD

”Jag tar vad som helst – från kommunen till FN”

Midaya Kaplan
Midaya Kaplan Foto: Tim Aro

Sysselsättningen ökar, arbetslösheten sjunker. Nya glädjesiffror från SCB ger energi åt hungriga arbetssökande. ”Jag är positiv, allt kommer ordna sig. Man behöver bara vara självsäker”, säger IT-utbildade Olga Diacov

Text: Knut Sahlin Ekberg. Foto: Tim Aro.
Publicerad

Det råder positiv stämning på arbetsmarknaden, trots förväntningarna om en kommande lågkonjunktur. På Waterfront Hotel i Stockholm trängs hungriga arbetssökande för Sveriges största rekryterings- och utbildningsmässa, Bazaren, som arrangeras av Region Stockholm.

En av besökarna är nyexaminerade masterstudenten Midaya Kaplan. Hon har läst programmet Globalisering, miljö och social förändring, och är exalterad över att börja jobba, men upplever att kraven på arbetslivserfarenhet är ett hinder.

Laddar…