Kommentar
Beställningarna på nya plan strömmade in under flygmässan i Farnborough. Flygtillverkarna räknar dessutom med att försäljningen ökar snabbt de kommande 20 åren. Men det finns klara orostecken. Handelskrig, produktionsproblem och brist på viktiga delar kan kasta om det mesta.
Den stora flygmässan i Farnborough, utanför London, är över och enligt de sammanställningar som gjorts har tillverkare som Airbus, Boeing och Embraer haft en lysande tillställning. De har dragit in beställningar på närmare 1 500 nya plan och det innebär att årets mässa är tillbaka på samma höga nivå som för fem år sedan.
Det gör också att amerikanska Boeing och europeiska Airbus nu fått order på nya plan värda omkring 1 400 miljarder kronor. Till saken hör visserligen att flygbolagen alltid får stora rabatter och en del beställningar är rätt osäkra.