I början av mars inleds förhandlingarna mellan Storbritannien och EU.
Utgångspositionerna ligger på direkt kollisionskurs. Om de blir styrande så slutar det i ett totalt sammanbrott senare i år. Men varken Storbritannien eller EU har intresse av en sådan ”hård Brexit” och en ”no deal”.
Den största osäkerheten gäller vad den brittiske premiärministern Boris Johnson verkligen vill uppnå i avtalet med EU. Är han verkligen beredd till en radikal brytning med EU? Eller som den insiktsfulle analytikern Martin Wolf uttryckte det häromdagen i Financial Times: vill Boris Johnson skjuta sig själv i båda fötterna?
Som Wolf påpekar är de två sidorna i den kommande förhandlingen bara formellt sett jämbördiga parter. I realiteten är EU ekonomiskt den överlägset starkare och Storbritannien är mycket mer beroende av EU än tvärtom.