”Man ärver skam men ingen stolthet”
Vem är svart och vem är vit? I regidebuten ”Passera” utforskar skådespelaren Rebecca Hall hur den amerikanska rasismen fick ljushyade afroamerikaner att välja ett liv som vit. Filmen bottnar i hennes egen släkthistoria, med en morfar som dolde sitt afrikanska arv.
En stekhet sommardag 1929 återses barndomsvännerna Clare och Irene på en hotellservering i New York. Det räcker med en blick för att de ska förstå att de har valt helt olika liv. Båda har blandad härkomst och ljus hy, men Clares hår är färgat platinablont och noggrant lagt i vågor och lockar à la Marlene Dietrich. Irene har gömt sitt svarta hår under hatten, för att inte bli uttittad av det helvita restaurangklientelet.
Irene bor i Harlem, är gift med en svart läkare och engagerad i den svarta rättvisekampen. Clare är gift med en vit affärsman, som inte tvekar att uttrycka sitt hat mot svarta när han presenteras för Irene (som han antar är vit).