Facebook får allt fler kvinnor att snacka aktier
Sociala medier får intresset för aktier och investeringar att skjuta i höjden bland kvinnor. På ett år har Facebookgrupper som diskuterar ekonomi fått tiotusentals medlemmar.
– Det är fortfarande många som tycker att kvinnor inte ska hålla på med pengar, säger Christina Engelen, som skapade Facebookgruppen ”Tjejer som gillar aktier”.
Börsen är en värld som historiskt dominerats av män. Andelen kvinnor som handlar med aktier hos nätmäklarna Nordnet och Avanza är endast 24 procent, men de senaste åren har kvinnors aktieintresse fått en skjuts framåt. Bland nya kunder hos Avanza har andelen kvinnor vuxit till 40 procent – högre än bara något år tidigare. Även Nordnet har sett fler kvinnor bland nya kunder. Under årets första månader var siffran 37 procent.
– Sett till antal är det fler kvinnor som kommer till oss än någonsin tidigare, säger Eva Trouin, Sverigechef på Nordnet.