ANNONS
Scrolla ner till SvDScrolla ner till SvD

”Fåtal ställer till det för Scanias 50 000 anställda”

Coronakrisen har satt många spår. Scaniachefen har minskat sitt resande med 90 procent och inte varit längre bort än Tyskland.
Coronakrisen har satt många spår. Scaniachefen har minskat sitt resande med 90 procent och inte varit längre bort än Tyskland. Foto: Malin Hoelstad

”Jag är väldigt förbannad”. Det säger Scanias vd Henrik Henriksson om korruptionshärvan i Indien. Beskedet kommer samtidigt som bolaget både rapporterar om välfyllda orderböcker och stor risk för stopp i produktionen.

Tomas Augustsson
Publicerad
Annons

Det var rätt splittrade besked som kom från lastbils- och busstillverkaren Scania på onsdagen. Bolaget kom med en nettovinst på 2,6 miljarder kronor för det fjärde kvartalet, lite bättre än under året före.

Men framför allt fortsätter beställningarna att strömma in till bolaget. Orderingången för lastbilar ökade med 55 procent under kvartalet.

Laddar…