Överläkare fick mest av läkemedelsbolagen
Ett 40-tal personer, de flesta läkare, tog emot belopp på över 100 000 kronor från läkemedelsbolagen i fjol. Samtidigt visar SvD:s granskning att flera av dem offentligt har pratat positivt om läkemedel från bolag de fått pengar ifrån.
– Det är mycket pengar, men man får behålla sin integritet, säger Bo Ahrén, överläkare och vice rektor på Lunds universitet, som anlitats flera gånger av industrin.
Läkemedelsindustrin är flitig i att knyta till sig hälso- och sjukvårdspersonal, knappt 44 miljoner kronor betalades förra året ut till personer i sektorn.
Av det 40-tal personer i toppen på den offentliga listan, som tog emot 100 000 kronor eller mer från industrin, är flera profilerade inom vård och forskning. De har synts i medier, skrivit i branschtidningar, hållit föreläsningar eller förekommit i intervjuer hos olika välgörenhetsorganisationer. De har ofta fått pengar från ett flertal olika bolag.