Kinnaman infiltrerar i svenskbaserad thriller
Efter många turer har Roslund och Hellströms deckarsuccé "Tre sekunder" blivit film. Huvudrollen spelas av Joel Kinnaman, men historien har flyttat över Atlanten.
– Den utspelar sig i New York. Det finns ingen koppling till Sverige i filmen, förutom att boken är svensk, säger han till TT.
"The informer" heter filmen när den nu går på bio i Storbritannien, där den även spelades in i fjol. Joel Kinnaman, Rosamund Pike och Clive Owen är toppnamnen i den engelskspråkiga filmatiseringen av Anders Roslund och Börge Hellströms ”Tre sekunder”. Den handlar om Piet Hoffman, som infiltrerar ett kriminellt gäng i fängelset. I "The informer" heter han Pete Koslow.
– Jag var sugen på att spela en rollfigur som påminner om Frank Wagner (från Johan Falk-filmerna, reds anm). Jag tyckte det var givande att spela en person som lever under falsk identitet, som går och bär på en hemlighet i alla situationer, säger Joel Kinnaman.