S-kommunalråd: Löfven avgår före valet

Stefan Löfven har meddelat att han vill leda Socialdemokraterna i valrörelsen 2022.
Stefan Löfven har meddelat att han vill leda Socialdemokraterna i valrörelsen 2022. Foto: Johan Nilsson/TT

Statsminister Stefan Löfven kommer att avgå som partiledare. Det säger Anders Rubin, kommunalråd för Socialdemokraterna i Malmö, till Aftonbladet.

Olof Swahnberg
Publicerad
Annons

För två veckor sedan meddelade Stefan Löfven att han vill leda partiet även i valrörelsen 2022. Men det har under de senaste månaderna funnits ett missnöje internt inom Socialdemokraterna med ledarskapet.

Aftonbladet har ringt runt bland socialdemokratiska kommunalråd i landet. Flera avstår att svara på om Stefan Löfven är rätt person att leda partiet i valrörelsen, men Anders Rubin kommunalråd i Malmö (S) tror inte att Löfven kommer att sitta kvar till nästa val.

Annons
Mer från Startsidan
Annons
Annons