Göran Eriksson:Kristersson låter Åkesson bli tillfällig oppositionsledare

Göran Eriksson
Jimmie Åkessson och Ulf Kristersson skakar hand under en partiledardebatt i riksdagen tidigare i år.
Jimmie Åkessson och Ulf Kristersson skakar hand under en partiledardebatt i riksdagen tidigare i år. Foto: Claudio Bresciani/TT

Moderaterna kommer för första gången att rösta för en misstroendeförklaring på Sverigedemokraternas initiativ. Ulf Kristersson har inte råd att framstå som mjukare än Jimmie Åkesson i frågor om lag och ordning.

Göran Eriksson
Uppdaterad
Publicerad
Annons

1. Sverigedemokraterna vill avsätta justitieminister Morgan Johansson – och kanske inrikesminister Mikael Damberg – med en misstroendeförklaring, varför?

Bakgrunden är förstås de många grova våldsdåden i Sverige, senast sköts en 15-åring till döds i Malmö på lördagskvällen. Sverigedemokraternas Jimmie Åkesson säger till Ekot att Morgan Johansson ”klarar inte av att hantera det och därför borde riksdagen på något sätt markera missnöje med det arbete som tyvärr inte sker”.

Annons
Mer från Startsidan
Annons
Annons