Förvirring kring Tegnell: hans nya jobb finns inte
På WHO råder förvirring och förvåning kring Anders Tegnells nya uppdrag på WHO, något som Folkhälsomyndigheten gick ut med för två veckor sedan. Någon post är inte spikad, säger talespersoner på WHO. Olika versioner ges också kring hur uppdraget har tillkommit.
GENÈVE Den 9 mars meddelade Folkhälsomyndigheten att Anders Tegnell ska börja jobba för Världshälsoorganisationen i Genève. I ett pressmeddelande skrevs att Tegnell ”går till ett internationellt vaccinuppdrag för WHO”. Han kommer att arbeta med den globala vaccininsatsen, uppgavs det.
”Anders Tegnell utses att bistå som senior expert i en ny grupp. Det innebär att bistå i arbete med att tillgängliggöra covid-19-vaccin till världens länder som inte kunnat köpa eget vaccin”, enligt pressmeddelandet.