Bästa året i karriären – överlägsen i två sporter

Tove Alexandersson kan se tillbaka på sitt bästa år i karriären.
Tove Alexandersson kan se tillbaka på sitt bästa år i karriären. Foto: Tomas Oneborg

Fem VM-guld och två VM-silver. Överlägsen i två olika sporter. Tove Alexandersson kan se tillbaka på sitt bästa år i karriären.

– Det är inte resultaten som är min absolut största drivkraft, utan jag vill hela tiden utvecklas och utmana mig själv, säger hon. 

Anders Lindblad
Publicerad
Annons

Tove Alexandersson har varit med långt fram i diskussionen kring SvD:s bragdguld de tre senaste åren, men inte nått ända fram. Blir 2019 året då orienteringen belönas för andra gången någonsin, efter Annichen Kringstads medalj 1981?

– Det vore såklart jättehäftigt. Jag har haft mitt absolut bästa år, men samtidigt är det många andra som presterat bra också. Det ska bli spännande att se vem som vinner, säger Tove när SvD träffar henne efter ett långpass med drygt två mils löpning i Dalaskogarna utanför Falun. 

Annons
Mer från Startsidan
Annons
Annons