ANNONS
Scrolla ner till SvDScrolla ner till SvD

Billig potatis räddar midsommarnotan

Färska bär sticker ut med en prisökning på 23,5 procent på ett år, men flera av de typiska beståndsdelarna i midsommarbuffén har ökat i pris senaste året. Potatis på lösvikt har dock minskat i pris.
Färska bär sticker ut med en prisökning på 23,5 procent på ett år, men flera av de typiska beståndsdelarna i midsommarbuffén har ökat i pris senaste året. Potatis på lösvikt har dock minskat i pris. Foto: TT Grafik

Det är inte bara jordgubbarna som blir dyrare denna midsommar.

Den som vill hålla i kronorna får festa på sill och potatis.

Helena Wande/TT
Publicerad
Annons

Sill, gravad lax, potatis, gräddfil, ägghalvor med kaviar, nubbe och sedan jordgubbar och glass – för många nödvändiga beståndsdelar i ett midsommarfirande. Men sedan förra året har priset på matkassen till midsommar ökat med nästan tre procent, enligt en sammanställning från SEB.

– Vi har haft ganska många år när livsmedel har stigit lite mer än KPI (konsumentprisindex) totalt, säger Marcus Widén, ekonom på SEB.

Laddar…