Drama väntas när Bidens seger ska godkännas
Politisk dramatik i USA inleder 2021. Kontrollen över senaten avgörs i sydstaten Georgia på tisdag – och dagen efter väntas republikanska protester när kongressen godkänner Joe Biden som nästa president. Trump själv försöker ringa runt och hitta fler röster, enligt Washington Post.
I ett explosivt avslöjade på söndagen rapporterar Washington Post att Trump personligen ringt till Georgias valminister, republikanen Brad Raffensperger, med uppmaningen att ”hitta” knappt 12 000 extra röster från presidentvalet i november. Det var det antalet som Joe Biden vann presidentvalet med i Georgia.
– Det finns ingen chans att att jag förlorade Georgia. Vi vann med hundratusentals röster, säger Trump felaktigt på en bandinspelning från samtalet.
Laddar…