Utan hänsynGripande dagbok om Södermalms kulturelit

Marianne Lindberg De Geer.
Marianne Lindberg De Geer. Foto: Emil Wesolowski/TT

”Utan hänsyn” rör sig i den lilla värld där Södermalms mer eller mindre fullmogna kulturelit håller till. Clemens Poellinger läser Marianne Lindberg De Geers dagbok och berörs av den kompromisslösa skildringen av ålderdomen.

Clemens Poellinger
Publicerad
Annons

Hörrni, om vi skulle ta och hälsa på hemma hos paret Lindberg De Geer? De båda konstnärerna och kulturskaparna ställer just nu dörren på vid gavel till det fina gamla huset från 1643 direkt vid Slussen. Med Stadsholmen som hyresvärd till mest kulturpersoner rymmer det också högre upp i fastigheten Evert Taubes ateljélägenhet, nu med konstnärskollegan Ernst Billgren som hyresgäst.

Det är Marianne Lindberg De Geer som släpper in oss i lägenheten. ”Mitt elfenbenstorn på Söder”, som hon själv skriver i bastanta nya dagboken ”Utan hänsyn”, som tar vid ungefär där föregångaren ”Tvära kast” slutade. Alltså i oktober nära slutet av det första pandemiåret 2020.

Annons
Mer från Startsidan
Annons
Annons