ANNONS
Scrolla ner till SvDScrolla ner till SvD

CNN: FBI varnar för nya cyberattacker

FBI varnar amerikanska företag och myndigheter och ber dem vara uppmärksamma på eventuella cyberhot. Arkivbild.
FBI varnar amerikanska företag och myndigheter och ber dem vara uppmärksamma på eventuella cyberhot. Arkivbild. Foto: Gustav Sjöholm/TT

USA befarar att Ryssland kan utföra cyberattacker som svar på de sanktioner som man riktat mot landet. Liknande varningar har kommit i Australien och i Norge.

Emma Gyllestad/TT
Publicerad

Direkt efter det att USA:s president Joe Biden tillkännagivit nya sanktioner mot Ryssland ska en högt uppsatt FBI-anställd ha kontaktat lokala amerikanska myndigheter och företag för att uppmana till försiktighet och vaksamhet för eventuella cyberattacker, rapporterar CNN.

Amerikanska myndigheter säger att det inte finns några specifika hot mot USA som kan kopplas till händelseutvecklingen i Ukraina, men manar till försiktighet.

Laddar…